Kirszenbaum + Pianomatyk w Chmurach

Kirszenbaum + Pianomatyk (koncert)
Chmury (ul. 11 Listopada 22, Warszawa)
08.03.18 (czwartek), godz. 20:00
Bilety: 10 PLN (do nabycia przed koncertem)

KIRSZENBAUM jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: "To chyba jazz". Nic bardziej mylnego.

Po publikacji siedmiu utworów i towarzyszących im kolaży filmowych, już w ciągu pierwszego roku działalności Kirszenbaum wielokrotnie gościł na antenie Radia Kraków, otrzymał główną nagrodę Festiwalu Synestezje, został entuzjastycznie przyjęty przez Krakowską Scenę Muzyczną oraz wystąpił przed takimi projektami jak Bobby the Unicorn czy Fisz Emade Tworzywo. Po drodze pojawił się z koncertami m.in. w warszawskiej Otwartej Pracowni Jazdów, na Słowacji oraz w najciekawszych punktach muzycznej mapy Krakowa (Klub Studio, Piękny Pies, Cafe Szafe, Zet Pe Te).

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu opiera się na bliskiej współpracy gitar, postrockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych (Georges Melies, Buster Keaton, Akira Kurosawa), a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camus ("Syzyf”) i Franza Kafki („Franz Pukafka”), przez Tove Jansson („Tatuś Muminka na SORze”) i Gombrowicza ("Transatlantyk"), po samego Terry’ego Pratchetta („Wolni ciutludzie”).

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa i skrzypka) oraz Kuby Wiśniewskiego (anglisty i songwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Aktualnie, artyści blisko współpracują z perkusistą i producentem Krzyśkiem Zawidowskim (Oversaturate) przy produkcji „Maszyny Trurla” - debiutanckiego minialbumu luźno nawiązującego do tytułowego opowiadania Stanisława Lema (przy błogosławieństwie oficjalnego portalu lem.pl).

Kawałki i kolaże:
https://youtu.be/b1HMvdDjHYM
https://youtu.be/zCF83Sg81nE
https://youtu.be/NTKRA-OHHHU
https://youtu.be/0tGG5ObtKss
https://youtu.be/0kza2z1s3Rc

Więcej info:
fb.com/kirszenbaum
instagram.com/kirszenkirszen
kirszenbaum.bandcamp.com
https://open.spotify.com/artist/3vWL2MmOBNpJAP2tw1TLQw

PIANOMATYK to pianista i kompozytor wykonujący ilustracyjną muzykę fortepianową. Jego autorskie kompozycje oparte są w znacznym stopniu na improwizacji, bazują jednak na stopniowaniu emocji oraz harmoniach zdecydowanie bliższych muzyce filmowej niż tradycyjnemu jazzowi.

W maju 2017 r. odbył nietypową, rowerową trasę koncertową z Warszawy do Berlina dając po drodze różnorodne koncerty (oficjalne, domowe i plenerowe).

Tym razem wystąpi z nowym, prapremierowym materiałem muzycznym bazującym na przetwarzaniu i zapętlaniu dźwięków cyfrowego pianina

Do posłuchania:
https://www.youtube.com/watch?v=L3iedbSy57g
https://www.youtube.com/watch?v=3ss7YX7Kr-8
https://www.youtube.com/watch?v=zj-nck4LCLA

Więcej info:
www.pianomatyk.pl
www.youtube.com/pianomatyk
www.soundcloud.com/pianomatyk
www.facebook.com/pianomatyk