Spotkanie autorskie i wystawa prac Janusza Wałkuskiego na Freta

Spotkanie autorskie z Januszem Wałkuskim

Uczestnik Powstania Warszawskiego, autor wspomnień „Moja wojna 1939-1945” oraz twórca kilkunastu obrazów przedstawiających Warszawę w czasie II wojny światowej – pan Janusz Wałkuski będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Charytatywna_Kultura”. Spotkanie odbędzie się 25 lutego o godzinie 13.00 w Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. Dominikanów przy ulicy Freta 10 w Warszawie i będzie mu towarzyszyła wystawa obrazów autorstwa gościa. Wstęp wolny.

Janusz Wałkuski urodził się 3 stycznia 1934 r. w Ciechanowie, ale od dziecka mieszka w Warszawie. Jako dziecko w stolicy spędził II wojnę światową, a w czasie Powstania Warszawskiego przebywał na Woli i na Starym Mieście. Po latach Janusz Wałkuski spisał swoje wspomnienia z tego czasu w książce pt. „Moja wojna 1939-1945”. Kilka lat temu namalował również kolekcję kilkunastu obrazów olejnych pt. „Czarna seria”, które przedstawiają Warszawę lat 1944-1945.

Z twórcą będzie można spotkać się 25 lutego o godzinie 13.00 w Sali Prowincjalskiej klasztoru
oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 w Warszawie. Podczas spotkania autorskiego pt. „Dzieciństwo pod lufami karabinów – Powstanie Warszawskie i okupację wspomina Janusz Wałkuski", jego bohater przywoła opisane na łamach książki wydarzenia i opowie o swojej kolekcji obrazów olejnych. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Czerwińska-Buczek, przewodnik-wolontariusz w Muzeum Powstania Warszawskiego, autorka książek: „Powstańcy 44", „Pod okupacją i w Powstaniu" i „Nasza powstańcza młodość". W maju ukaże się książka dla młodzieży, w której znajdą się opowiadania o dzieciństwie i dorastaniu w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Małgorzata Czerwińska-Buczek rejestruje wspomnienia nie tylko żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego, ale również ludności cywilnej. Po spotkaniu w Sali Prowincjalskiej, do godz. 20:00 będzie można oglądać kolekcję piętnastu obrazów autorstwa Janusza Wałkuskiego. Kuratorem wystawy jest Małgorzata Miśkowiec.

Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Na jednym ze swoich obrazów pan Janusz Wałkuski przedstawił ruiny kościoła św. Jacka przy ulicy Freta w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego w klasztorze miał swoją siedzibę dowódca grupy Północ, pułkownik Karol Ziemski „Wachnowski”, który dowodził obroną Starego Miasta. Zaś w kościele św. Jacka działał duży szpital powstańczy. W wyniku bombardowań i ostrzału artylerii w podziemiach świątyni zginęło ponad 1000 osób – rannych żołnierzy Armii Krajowej i szukających schronienia Warszawiaków.

Wstęp na spotkanie z Januszem Wałkuskim jest wolny. Podczas spotkania będzie możliwość wsparcia cegiełką inicjatyw grupy Charytatywni Freta. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup najbardziej potrzebnych artykułów medycznych dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas w Warszawie, w którym przebywa pan Janusz Wałkuski.

Spotkanie z Januszem Wałkuskim i wystawa jego prac są zorganizowane we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Szkołą Podstawową nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie. W tej szkole na co dzień są eksponowane obrazy oraz zbiór modeli niemieckich pojazdów pancernych biorących udział w Powstaniu Warszawskim wykonane przez pana Wałkuskiego.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń pod tytułem „Charytatywna_Kultura”, który obejmuje m.in. koncerty, spotkania z aktorami czy pisarzami. Dotychczas odbyły się koncerty New Trio w składzie Mateusz Smoczyński, Jan Smoczyński, Michał Miśkiewicz, Voytek Proniewicz & Duo Roszkowski, Mikromusic Acoustic Trio, Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego, zespołu Zakopower, a także spotkanie z Kingą Baranowską - zdobywczynią ośmiotysięczników. Organizatorem jest grupa Charytatywni Freta. Cykl jest realizowany w celu umożliwienia jak najszerszej publiczności udziału w ciekawych wydarzeniach oraz poszerzenia wiedzy i zainteresowań podopiecznych Grupy.